Reikia patarimo?


Vardas:

El. paštas:
Žinutė:

Aš esu robotas:
Reikia patarimo? Spauskite čia
Reikia meistro?
Koronavirusas palietė ir statybos sferą: stoja arba lėtėja statybos įmonių veikla | Meistrasman.lt | Naujienos

Naudinga informacija | Patarimai

Pradžia | Meistrams | Namų vartotojams

Koronavirusas palietė ir statybos sferą: stoja arba lėtėja statybos įmonių veikla

2020-03-20

 

Statytojai bijo, kad be pagalbos neatlaikys, kadangi statybų bendrovės jau pajuto COVID-19 padarinius. Iš užsienio nebeatvyksta subrangovai, stringa medžiagų tiekimas. Be to, Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) skelbia grėsmę dėl statybos sutarčių įgyvendinimo.

 

 

LSA prezidentas Dalius Gedvilas pabrėžia, kad statybos sektoriuje dirba daugiau nei 100 tūkst. šalies dirbančiųjų, todėl būtina imtis konkrečių ir efektyvių priemonių, apsaugoti įmones nuo bankrotų ir išsaugoti žmonių darbo vietas. LSA tikisi valstybės pagalbos verslui, pavyzdžiui, suteikti įmonėms mokesčių paskolas ir paskolas darbo užmokesčiui prastovų metu, iš "Sodros" lėšų apmokėti darbuotojams nedarbo išmokas už visą nedarbingumo laikotarpį ir suteikti paramą įmonėms, kurių darbuotojai buvo komandiruoti į užsienį ir dėl karantino negali parvykti. Pasak asociacijos narių, kai kuriems Darbo kodekso straipsniams turėtų būti paskelbtas moratoriumas. Įvertinus anksčiau patirtas krizes, statybų verslas gali susitraukti net iki 60 proc. Vis dėl to  nustatyti kokio masto poveikis bus šį kartą, neįmanoma, daug kas priklausys nuo Vyriausybės veiksmų ir priemonių dėl neigiamo koronaviruso padarinių verslui mažinimo, teigia D.Gedvilas.



Finansiniai palengvinimai 


LSA paragino Vyriausybę padėti įmonėms, siekiant subalansuoti pinigų srautus. D. Gedvilas paaiškino, “tai reiškia, jog turime netaikyti apribojimų ir lėšų nurašymo ne ginčo tvarka iš įmonių sąskaitų bankuose, jeigu įmonės nesumoka mokesčių dėl objektyvių aplinkybių. Būtina atleisti įmones nuo nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių už einamuosius metus, pakeisti pelno mokesčio tvarką taip, kad mokestis galėtų būti mokamas pasibaigus mokestiniams metams”. 


D. Gedvilas pažymi, kad į statybos sektorių krizės padariniai eina iš paskos: ”statybininkai apmokėjimą gauna tik mėnesio pabaigoje arba dar vėliau. Ir tik negavus šio apmokėjimo, visa tiekimo grandinė (subrangovai, tiekėjai, darbuotojai ir kt.) pajunta tikrą krizės poveikį. Per kiekvieną krizę daugiausia netekusių darbo asmenų buvo statybos sektoriuje. Bendrovės, kurios sustabdė veiklą ir buvo registruojamos kaip likviduojamos, taip pat didžiąja dalimi buvo statybos bendrovės”. LSA prezidentas priminė, kad statybos sektorius – reikšmingas Lietuvos ekonomikos variklis, kasmet vidutiniškai sugeneruojantis maždaug 10 proc. šalies bendrovo vidaus produkto (BVP), o 2019 m. 7,3 proc. visų šalies darbuotojų dirbo būtent statybos sektoriuje. 

Stringa tiekimas 

 

Stringa tiekimas


LSA atliko statybos sektoriaus įmonių apklausą dėl koronaviruso sukeltų apribojimų įtakos įmonių veiklai. "Jau šiandien bendrovės, laimėjusios viešųjų pirkimų konkursus ir vykdančios valstybinius projektus, nebegali laiku atlikti statybos darbų dėl tiekimo sutrikimų, tokių kaip laiku neatvežamų statybinių medžiagų ir technikos iš Italijos ar Lenkijos", – neigiamus aspektus vardijo LSA prezidentas. Asociacija Vyriausybei pasiūlė numatyti statybos darbų terminų viešųjų pirkimų sutartyse pratęsimo galimybę, kartu netaikant atsakomybės už jau atsiradusį terminų praleidimą, ir pratęsti ES finansuojamų projektų įgyvendinimo terminus, taip pat sutrumpinti perkančiųjų organizacijų atsiskaitymo už atliktus darbus terminus, kadangi kriziniu laikotarpiu valstybės lėšos verslui yra gyvybiškai svarbios. D.Gedvilo teigimu, subrangovai jau neatvyksta dirbti dėl įvestų apribojimų ir jaučia realią grėsmę, kad užsakovai gali nutraukti pasirašytas statybos darbų sutartis dėl projektų stabdymo arba pradėti taikyti sankcijas.

 

 

Šaltinis: Kauno Diena straipsnis “Koronaviruso padariniai: statytojai bijo, kad be pagalbos neatlaikys”